Az endometriózisról
A méhet belülről borító nyálkahártya neve latinul ,„endometrium”. Abban az esetben, amikor az endometrium megtalálható a méh üregén kívül is, akkor beszélünk endometriózisról. A menstruációs ciklus során, hormonok hatására, a méh nyálkahártyája megvastagszik - ezzel készül fel a petesejt beágyazódására. Ha ez nem történik meg, a nyálkahártya lelökődik és a menstruációs vérzés kíséretében a hüvelyen keresztül távozik. Amennyiben a méh nyálkahártyája a méhüregen kívüli területre kerül, nem tud „kiürülni” a szervezetből, felszaporodik, ciszták alakulnak ki és egyéb szöveteket, szerveket érintő problémák keletkezhetnek.
Mi az endometriózis?
Az endometriózisról, gyakori tüneteiről, lehetséges következményeiről olvashatsz alábbi linken.
Hogy kerül az endometriózis az Anyaparára?
Mit kell tudnia egy kamasz lány anyukájának erről a betegségről?
Van-e bármilyen tünete ebben a korban? Mire érdemes figyelni?
Erről beszélgetünk itt az Anyapara FB oldalán március 15-én, 18 órakor Dr. Katona Renáta szülész-nőgyógyász szakorvossal.
Várjuk a kérdéseiteket a témával kapcsolatban üzenetként vagy élőben, a beszélgetés alatt.
2021. március 24-én 18:00-19:00
Az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés, hogy miként történik az endometriózis diagnosztikája és kezelése a tinédzser lányok esetében.
Most egy olyan online beszélgetésre invitálunk benneteket, ahol ezt a témát igyekszünk kibontani. A kérdést nemcsak orvosi oldalról járjuk körbe, hanem arról is szó lesz, hogy a szülők hogyan segíthetnek érintettség esetén. Ajánljuk minden édesanyának és leendő édesanyának a beszélgetést!
2020. július 8-i FEME adás Dr. Katona Renáta nőgyógyásszal és Jaksity Kata műsorvezetővel.
Vendég: Papp-Terjék Kitti, aki ezzel a diagnózissal és sok-sok műtéttel a háta mögött mégis így látja:
"Az élet úgy tökéletes ahogy azt kapjuk, legyen az bármilyen nehéz, tudnunk
kell benne felfedezni a csodát és azt, hogy milyen szép."
A FEME fogadóóra megtekintése
Az endometriózis a termékeny korú nőket érinti, és az első menzesztől a menopauzáig terjedő időszak során bármikor jelentkezhetnek a tünetei. Épp ezért igen lényeges, hogy minél több nő halljon erről a nehezen diagnosztizálható kórképről. A FEME szülész-nőgyógyász szakértője, dr. Katona Renáta osztotta meg velünk szaktudását.
Hogyan táplálkozzunk, ha endometriózisunk van? (1. rész)
A Felelősen Magadért Egyesületünk célja, hogy minden, női egészséget érintő témáról őszintén és tabuk nélkül írjunk, beszéljünk, és erre bátorítsunk minden nőt! Hiszen a gyógyulás első lépése, hogy felismerjük, mi is a valódi probléma. Bár napjainkban egyre több szó esik az endometriózisról, mely a fogamzóképes korú nők kb. 10-15%-át érinti, sajnos sokszor csak a fogantatási nehezítettség kivizsgálása során kerül diagnosztizálására. Az extrém erős fájdalommal járó menstruációs vérzés, a ciklikusan jelentkező fájdalom nem természetes! Ezért, ha ilyen tüneteket tapasztaltok, mielőbb egyeztessétek nőgyógyász szakorvosotokkal a szükséges kivizsgálásokról, kezelési lehetőségekről.
Kétrészes cikksorozatunkban Dr. Katona Renáta szülész-nőgyógyász szakértőnkkel és Sárga Diána dietetikus segítségével körbejártuk, mit tehetünk az életmódunk változtatásával tüneteink enyhítése érdekében.
Tovább a FEME cikkhez - 1. részhez
Hogyan táplálkozzak, ha endometriózisom van? Minden napra egy jó tanács! (2. rész)
Egyél színesen!
A zöldségek-gyümölcsök fogyasztásának köztudottan számos pozitív hatásan van. Javasolt minden főétkezésre fogyasztani zöldséget, a gyümölcsöt pedig kisétkezésekre vagy saláták részeként beiktatni. Mindemellett érdemes arra is törekedni, hogy minél többféle szín kerüljön a tányérra, hiszen annál többféle vitamint, ásványianyagot, antioxidánst lehet egyszerre bejuttatni a szervezetbe, amelyek mind-mind jótékony hatásúak lehetnek az endometriózis kialakulásának megelőzésében.
Tovább a FEME cikkhez - 2. rész